Producenci

Rozszerzanie diety a integracja sensoryczna

Rozszerzanie diety a integracja sensoryczna

Etap rozszerzania diety jest dla rodziców nierzadko wielkim wyzwaniem. Ważne jest aby przed rozpoczęciem rozszerzania diety każdy z rodziców zapoznał się z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi dla niemowląt oraz zasadami bezpieczeństwa i pierwszej pomocy podczas nauki jedzenia.

Rozszerzanie diety a integracja sensoryczna

Dziecko poznaje świat za pomocą zmysłów, prawidłowo funkcjonujący proces integracji sensorycznej wspomaga wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka, pomaga kształtować prawidłowe odruchy i nawyki odpowiadające za rozszerzanie diety.

BLW a integracja sensoryczna.

 Obecnie na popularności zyskuje metoda rozszerzania diety BLW zwana potocznie Bobas Lubi Wybór. Maluch w tej metodzie sam decyduje ile i co zje z przygotowanych przez rodziców posiłków. Ma przy tym możliwość decydowania i sterowania o kierunku rozszerzania swojej diety. Rola rodzica to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa oraz wybór właściwych urozmaiconych posiłków.

Dodatkową wartością jaką niesie za sobą metoda BLW jest możliwość smakowania jedzenia przez dziecko wszystkimi zmysłami, dziecko może się pobrudzić, badać konsystencję, zapach, poznawać aromaty, smak, kolory czy faktury posiłków.

 Metoda BLW uznawana jest za  pomoc w kształtowaniu prawidłowych relacje z jedzeniem oraz sposób na zapobieganie ewentualnych zaburzeń odżywiania. Na rynku znajdziemy coraz więcej akcesoriów pomagających młodym rodzicom wprowadzać nowe smaki do diety maluszka.

Akcesoria do rozszerzania diety.

 Ciekawym rozwiązaniem są talerzyki, tacki i miseczki umożliwiające oddzielanie poszczególnych składników posiłków, co za tym idzie posmakowanie każdego z osobna dodatkowo produkty takie odpowiadają na potrzeby dzieci szczególnie wrażliwych. Talerzyki i misieczki potrzebne do rozszerzania diety znajdziecie na naszej stronie www.byleeko.pl

 Warto wspomnieć tutaj o tym, żeby wprowadzać wodę do diety dziecka i kształtować pozytywne nawyki żywieniowe, zaleca się unikać słodzonych napojów. Specjaliści proponują rozpoczynać naukę picia wody od kubeczków typu Doidy Cup, na spacerach natomiast korzystać można z bidonów zamkniętych typu b.Box, unikajmy niekapków.

Rodzicie decydujący się na wprowadzanie nowych produktów do diety maluszka za pomocą tradycyjnych metod w naszym sklepie, również znajdą wszystkie potrzebne naczynia i akcesoria. Należałby zwrócić uwagę jakimi łyżeczkami podajemy pokarmy dzieciom.

Trudności w rozszerzaniu diety

Kiedy w procesie rozszerzania diety napotykamy trudności m.in. takie jak problemy z żuciem, nieakceptowanie grudek w pokarmach, trudności z przełykaniem, niechęć do dotykania jedzenia, częste krztuszenie warto rozważyć konsultację ze terapeutą integracji sensorycznej, neurologopedą, psychologiem. Często odpowiedzią na wątpliwości dotyczące nauki jedzenia, które mają  rodzice są właśnie problemy z integracją sensoryczną. Opiekunowie, których dzieci mają problemy z rozszerzaniem diety w kontekście integracji sensorycznej, często sygnalizują iż trudności sensoryczne występowały u nich już na wcześniejszych etapach rozwoju.

Problemy z rozszerzaniem diety mogą rzutować na wybiórczość pokarmową czyli unikaniem pewnych produktów, konsystencji, smaków, zapachów.

Na stronie www.byleeko.pl znajdziecie produkty wspierające naukę jedzenia, takie jak wspomniane bidony, kubeczki, łyżeczki, talerzyki. W ofercie posiadamy szeroką gamę akcesoriów dzięki, którym rozszerzanie diety będzie przyjemniejsze.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl