Producenci

Wpływ integracji sensorycznej na rozwój dziecka

Wpływ integracji sensorycznej na rozwój dziecka

Rodzice Maluszków troszczą się o swoje dziecko od pierwszych dni życia dbając przede wszystkim o zaspokojenie potrzeb zarówno fizjologicznych jak i psychologicznych, warto wspomnieć w tym miejscu, że od początku warto również zadbać o rozwój dziecka w strefie sensorycznej.

Wpływ integracji sensorycznej na rozwój dziecka.

Integracja sensoryczna to proces porządkowania informacji docierających do mózgu za pośrednictwem naszych zmysłów. Harmonijny i niezakłócony rozwój dziecka nie może się odbywać bez stymulacji sensorycznej. Do zgłębiania tajników integracji sensorycznej, warto podejść ze spokojem i kreatywnością, nie trzeba być ekspertem by spróbować rozwojowych zabaw z dzieckiem. Zabawy oraz dbanie o rozwój dziecka w początkowych latach życia procentuje na dalsze już dorosłe życie.

Zabawa a integracja sensoryczna.

Codzienne czynności warto zamienić w zabawę stymulującą maluszka, trzeba podkreślić, że wspólna zabawa to jeden z najlepszych sposobów budowania więzi na linii rodzic-dziecko. Wybierając wspólną aktywność rozwojową z dzieckiem warto postawić na stymulowanie wielu zmysłów, u niemowląt jednak zaleca się stymulacje mniejszej ilości zmysłów jednocześnie z uwagi na problem z samorregulacją i możliwość przebodźcowania. Co do wyboru zabawek jest odwrotna im prostsza zabawka tym lepsza. Powinno zrezygnować się z zabawek grająco-świecących.

Sensoryczne zabawy w domu.

Do wspólnych zabaw w domu wykorzystać można między innymi: poduszki, skrawki materiałów, balony, piłki, drewniane sztućce, plastikowe naczynia, mąki, makaron, groch, fasolę, wodę. Wszystkie te przedmioty dają możliwości niezliczonych zabaw sensorycznych i tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Przygotowując się do wspólnych zabaw z niemowlakiem warto zwrócić uwagę na podłoże. Zgodnie z zaleceniami fizjoterapeutów podłoże do zabawy z niemowlakiem powinno być odpowiednio twarde - nie stwarzające możliwości zapadania się w nim, amortyzujące ewentualne upadki,  łatwe do czyszczenia, wytworzone z bezpiecznych materiałów.

Rodzic powinien zadbać również by maluszek był spokojny, wypoczęty oraz najedzony. Zajęcie warto dobrać do wieku oraz możliwości dziecka. Rodzic powinien podążać za dzieckiem i dostosować aktywność do danej sytuacji

Sygnały ostrzegawcze w integracji sensorycznej.

Wspólne zabawy sensoryczne mogą dostarczyć nam informację czy proces integracji sensorycznej przebiega u naszego maluszka prawidłowo. Sygnały na jakie warto zwrócić uwagę to m.in.:

- niechęć do ubierania się i trudności z wykonywaniem podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych,

- potykanie się, trudności w utrzymaniu równowagi,

- nadmierne pobudzenie ruchowe,

- nadpobudliwość emocjonalna,

- opóźniony rozwój mowy,

- brak rekcji na bodźce lub odwrotnie nadmierne reagowanie na bodźce,

- nieumiejętność skupienia uwagi,

- trudności w nawiązywaniu relacji z innymi.

Rodzicu pamiętaj, że nikt tak jak ty nie zna twojego dziecka. W przypadku gdy masz jakiekolwiek obawy czy niepokoi cię jakiś aspekt rozwoju swojego maluszka, warto skontaktować się ze specjalistą, który posiada fachową wiedzę z danej dziedziny.

Sensoryczne zabawki.

Zagadnienie integracji sensorycznej stało się w obecnych czasach bardzo popularne. Na rynku dostępne jest coraz więcej gotowych zabawek, akcesoriów czy też sprzętów wspomagających integracje sensoryczną. W naszym sklepie znajdziecie między innymi piłeczki sensoryczne Sensorky firmy Hencz Toys. Piłeczki można zakupić oddzielnie lub też w gotowych zestawach zawierających Sensorky w różnych kształtach i kolorach. Warto wspomnieć, że firma Hencz Toys to Polska Firma, która produkuje swoje produkty w naszym kraju. Piłeczki nadają się dla dzieci 0+ nie zawierają one szkodliwych substancji, idealnie sprawdzą się na prezent.

Sensorky można wykorzystać do wielu stymulacji sensorycznych takich jak masaż przed snem ułatwiających zasypianie, rozwój motoryki małej, naukę chwytania, rozróżniania różnych faktur, pobudzenia krążenia czy też rozluźnienie mięśni.

Piłeczki sensoryczne Sensorky można wykorzystać w kąpieli podobnie jak zestawy zabawek kąpielowych  firmy Hencz Toys zwierzaki morskie czy też rybki.

Wszystkie wymienione produkty posiadamy w swojej ofercie, zachęcamy wszystkich do zapoznania się z ofertą naszych produktów sensorycznych i zakupów na byleeko.pl.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl