Producenci

Czym jest integracja sensoryczna?

Czym jest integracja sensoryczna?

W dzisiejszym świecie każdy z nas nieustannie narażony jest na napływ sygnałów i bodźców dobiegających ze świata zewnętrznego. Świat ten postrzegamy za pomocą zmysłów.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie czym jest integracja sensoryczna, jak wspomagać jej rozwój oraz na co zwrócić szczególną  uwagę w kontekście rozwoju dziecka. Postaramy się przybliżyć to zagadnienie.

Czym jest integracja sensoryczna?

rozwoj-sensoryczny-dziecka

Nasz mózg porządkuje otrzymywane informacje, które docierają do niego zarówno z ciała jak i otoczenia w jakim się znajdujemy, po to by dobrać odpowiednią reakcję. Proces ten nazywamy właśnie integracją sensoryczną.

Jakie zmysły mamy?

Większość z nas bez trudu wymieni pięć podstawowych zmysłów:

  • słuch,
  • wzrok,
  • smak,
  • dotyk,
  • węch.

Nie mniej jednak każdy z nas posiada również trzy inne układy sensoryczne takie jak zmysł równowagi, czucie głębokie (propriocepcja) oraz czucie pracy narządów wewnętrznych (interocepcja).

Każdego dnia nasze zmysły przetwarzają ogromne ilości sygnałów i informacji docierających ze wszystkich stron. Od tego jak działają nasze zmysły i jak funkcjonuje nasz sposób postrzegania zależy czy ocenimy świat jako przyjazny czy też nie. Integracja sensoryczna odpowiada więc za to jak odnajdziemy się w świecie oraz wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój sensoryczny od pierwszych dni życia.

Dzieci już od urodzenia uczą się swojego ciała, ich zmysły dojrzewają a układ nerwowy doskonali się w odbieraniu i interpretowaniu bodźców. Ich mózg jest wysoce plastyczny co pozwala budować świadomość i znajomość własnego ciała oraz środowiska w którym przyjdzie im żyć.

Poprawność działania procesu integracji sensorycznej odpowiada za optymalny rozwój oraz nabywanie coraz to nowych umiejętności takich jak zdolność do mówienia, czytania, siadania, chodzenia czy też inne czynności wysoce precyzyjne umiejętności m.in. malowanie i wycinanie.

W jaki sposób wspierać rozwój sensoryczny dzieci?

My jako rodzice przy wielu z pozoru rutynowych, codziennych czynnościach możemy stymulować rozwój zmysłów maluszków. Doskonałymi okazjami do takiej stymulacji może być noszenie, przytulanie, karmienie, kąpiele, spacery oraz wspólne zabawy. Sama integracja sensoryczna w dużej mierze opiera się o ruch, zabawę oraz pobudzenie kreatywności dziecka.

Ważnym elementem integracji sensorycznej jest kojarzenie bodźców ze wcześniejszymi doświadczeniami, dlatego też tak ważne jest aby już najmłodsze dzieci miały możliwość obcowania i doświadczania bodźców różnego rodzaju.

Warto stworzyć środowisko do zabawy i rozwoju przyjazne dziecku uwzględniające jego indywidualne potrzeby.

Odpowiedzią na potrzebę stymulacji zmysłów dziecka są Feetpuzzle - maty sensoryczne o przeróżnych strukturach i fakturach, maty wykonane są w formie puzzli z tworzywa, które są łatwe w łączeniu i utrzymaniu czystości. W naszym sklepie znajdziesz maty sensoryczne firmy ORTODON.

Jest to idealne rozwiązanie do zabaw w długie zimowe wieczory czy też niepogodę. W naszym sklepie dostępne są maty o strukturze kamieni, jodełki, fal, szyszki czy też żołędzie. Maty ORTODON występują w gotowych zestawach lub pojedynczych elementach, które można dowolnie łączyć. Moduły wykonane są z wytrzymałego, antypoślizgowego tworzywa co daje im dużą elastyczność odporną na uszkodzenia.

Zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu. Znajdziesz tam maty ORTODON oraz wiele innych wysokiej jakości produkty wspierające rozwój sensoryczny maluszków.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl