Producenci

Od kiedy podawać dziecku wodę? Wyjaśniamy

Od kiedy podawać dziecku wodę? Wyjaśniamy

Jako świeżo upieczony rodzic z pewnością szukasz przydatnych informacji, które pomogą Ci odpowiednio zajmować się swoim maleństwem. Chcesz się dowiedzieć jak, od kiedy i w jakich ilościach należy podawać dziecku wodę? Co powinieneś wiedzieć o tzw. dopajaniu niemowlaka? Czytaj dalej, a w tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Od kiedy podawać dziecku wodę do picia?

Możesz się zdziwić, jednak to, od kiedy powinno się zacząć podawać dziecku wodę, jest tematem, który budzi wiele kontrowersji. Dlaczego? Na przestrzeni lat poglądy specjalistów na ten temat wielokrotnie ulegały zmianie – dlatego wiedza ewentualnych bardziej doświadczonych doradczyń, w postaci mam lub babć, może nie być już aktualna. Choć mogą mieć najlepsze intencje, to obecnie przyjmuje się, że dopiero od 6 miesiąca życia powinno się podawać maluszkowi wodę. Ta zasada powinna być stosowana zarówno w przypadku dzieci karmionych piersią, jak i tych, które karmione są mlekiem modyfikowanym.

Jakie są konsekwencje zbyt wczesnego podawania wody?

Zbyt wczesne wprowadzenie wody do diety maleństwa może nieść za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Podawanie jej kilkudniowemu noworodkowi może spowodować znaczny wzrost poziomu bilirubiny w jego organizmie. To jednak dopiero początek długiej listy problemów, jakie może to spowodować. Najpopularniejszym, negatywnym skutkiem jest zaburzenie karmienia. Co to oznacza? To stan, w którym przez zbyt duże spożycie wody dziecko spożywa mniejszą ilość kalorii, niż powinno. Może to doprowadzić do dużych zaburzeń gospodarki mineralnej w organizmie młodego człowieka. Z kolei efektem takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia rozwojowe, a nawet uszkodzenie mózgu.

Ile wody podawać dziecku?

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia potrzeby malucha związane ze spożyciem wody powinny być całkowicie zaspokajane przez podawanie mleka matki lub mleka modyfikowanego. Dlatego tak ważne jest to, aby przygotowywać mieszankę zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Od kiedy można podawać dziecku wodę do picia? Może być wprowadzana do diety malucha, gdy skończy pół roku. Jego dzienne zapotrzebowanie na wodę to około 800-1000 ml. Oczywiście młody człowiek dalej czerpie ją z mleka oraz innych pokarmów, a nie tylko z wody w czystej postaci. Jednak jak najbardziej wskazane jest to, aby już wtedy uczyć maluszka jej picia.

Dlaczego warto uczyć dziecko picia wody?

Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych ma miejsce już od pierwszych lat życia dziecka. Dlatego tak istotne jest to, aby nauczyć malucha picia wody, zanim skończy roczek. Myślisz, że Twój brzdąc nie lubi wody i się do niej nie przekona? Jeżeli zależy Ci na zdrowiu swojego dziecka i troszczysz się o jego przyszłość, nie podawaj mu słodkich soków. Wystarczy nieco cierpliwości, a sam zobaczysz, że w końcu maluch zaakceptuje nowy smak – o ile będzie mieć szansę na to, aby go poznać. Niestrudzenie, gdy dziecko będzie chciało pić, próbuj podawać mu wodę w małych ilościach. Dlaczego ten nawyk jest taki ważny? Jeżeli nauczysz małego człowieka picia słodzonych soków, z pewnością to one, a nie woda, będą jego pierwszym wyborem w przyszłości. A to z kolei może nieść za sobą problemy z otyłością i szereg innych chorób, które mogą pojawić się za jakiś czas. Zadbaj więc o odpowiednie nawyki już od pierwszych lat życia malucha.

Jak podawać dziecku wodę?

Zastanawiasz się nad tym, jak podać dziecku wodę? Aby maluszek mógł pić bez obaw o wylanie zawartości kubeczka, najlepiej wyposażyć się w wysokiej jakości bidon. Bardzo dobrym wyborem są produkty marki b.box. To szczelne artykuły, które pozwalają pić zarówno w pozycji jak z butelki, jak i klasycznie – rurką z kubeczka. Takie akcesorium przyda się nie tylko na spacerach, ale także na co dzień. Dzięki niemu młody człowiek będzie mógł uczyć się samodzielnego picia wody. Ponadto to estetyczny produkt, który przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Proponuj maluszkowi wodę do posiłku, w jego trakcie, a także w ciągu dnia, szczególnie przy dużej aktywności fizycznej. Na początku może nie być zbytnio zainteresowany, ale Twoja regularność i cierpliwość może skutkować wyrobieniem dobrych nawyków już od najmłodszych lat.

Jaką wodę podawać maluszkowi?

Twoje dziecko przekroczyło szósty miesiąc życia i chcesz spróbować rozszerzyć jego dietę o wodę? Czy obojętne jest to, jaką mu podasz? Nie! Specjaliści, którzy zajmują się żywieniem najmłodszych, jasno określają, po co warto sięgnąć. Postaw na wodę źródlaną lub naturalną, która jest nisko zmineralizowana i ma niską zawartość siarczanów i sodu. Jeżeli decydujesz się na wodę butelkowaną dla dziecka, przechowuj ją w chłodnym, ciemnym miejscu i zużyj ją w ciągu 24 godzin od otwarcia. A co w przypadku, gdy chcesz podać wodę z kranu? Koniecznie zadbaj o to, aby była wcześniej przegotowana oraz oczywiście odpowiednio przestudzona.

Skoro wiesz już, od kiedy podawać dziecku wodę, z pewnością chcesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesoria, które pomogą Ci we wprowadzeniu jej do diety maluszka. Właśnie takie artykuły znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Starannie selekcjonujemy naszą ofertę, abyś mógł mieć pewność, że w Twoje ręce trafią wyłącznie sprawdzone i bezpieczne produkty. Wybierz spośród dostępnej oferty to, czego potrzebujesz dla swojego dziecka!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl