Lucerna granulowana w żywieniu zwierząt hodowlanych
Hodowla zwierząt to przedsięwzięcie, do którego należy podejść rozsądnie należy bowiem zapewnić wszelkie potrzeby, jak miejsce do odpoczynku czy odpowiednia dieta. W tej drugiej kwestii ważne jest dobranie paszy, która wesprze organizmy zwierząt, zapewni pełne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Przykładowo lucerna granulowana sprawdzi się w żywieniu między innymi koni.
Lucerna granulowana – co to jest?
Pod tą nazwą kryje się produkt będący uzupełnieniem paszy zwierzęcej. Granulowana lucerna stanowi źródło wielu cennych dla zwierząt składników odżywczych. Przyjmuje ona formę granulatu, powstaje poprzez suszenie gorącym powietrzem. Wśród składników odżywczych, jakie się w niej znajdują, wymienić można między innymi sole mineralne jak fosfor, potas, wapń i magnez, witaminy A, B2, C, E i K oraz karoten. Ponadto ma niską zawartość cukru i skrobi, a dużą zawartość włókna.
Granulowana lucerna najbardziej wykorzystywana jest w żywieniu koni – także tych starszych oraz z różnymi problemami zdrowotnymi – nadaje się również jako pasza dla bydła, trzody, chlewnej, kóz, owiec czy też królików. Może być stosowana jako uzupełnienie dotychczasowej diety lub też jako częściowy zamiennik siana.
Korzyści dla zwierząt
W granulowanej lucernie znajdują się składniki opóźniające procesy starzenia się oraz działające przeciwnowotworowo. Ponadto lucerna w tej formie wspiera proces budowy oraz regeneracji tkanki mięśniowej – przez tę właściwość może być stosowana jako suplement w przypadku żywienia koni sportowych. Przyswajalność białka z suszonej lucerny wynosi 65-85%, dlatego polecana jest jako uzupełnienie diety.
Lucerna może być stosowana u zwierząt, które mierzą się zaburzeniami układu pokarmowego. Wspomaga ona wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, żelaza i wapnia, wpływa także na poprawę układu odpornościowego. Za sprawą dużej zawartość węglanu magnezu stosowanie lucerny zapobiegnie u zwierząt zakwaszeniu organizmu.
Odpowiednie dawkowanie lucerny
W zależności od tego, jakie zwierzęta będą żywione, różna jest dzienna dawka lucerny, jaką można im podać. W przypadku koni istotne jest także dopasowanie postaci lucerny – konie starsze z problemami zębów i oddechowymi powinny przyjmować ją na mokro. Wielu producentów zaleca też namaczanie lucerny przed podaniem – 1 kilogram produktu na 1-2 litry wody.
Jeżeli stanowi dodatek do paszy, zalecane jest podawanie 1-2 kilogramów dziennie. W przypadku, kiedy lucerna zastępuje częściowo siano, to dawka powinna wynosić do 1 kilograma na każde 100 kilogramów wagi zwierzęcia.
Dawka pokarmowa w przypadku drobiu powinna wynosić do 5% (50 kg na tonę paszy), u trzody chlewnej do 7%, u bydła i koni do 15%, u królików do 20%. Jako że lucernę granulowaną można podawać również zwierzętom jak szynszyle i strusie, dawkowanie w ich przypadku powinno zależeć od uznania i receptury hodowcy.
Dostępność na rynku
Producenci lucerny granulowanej oferują ją klientom w wielu różnych wariantach wagowych. Dostępne są opakowania 25-kilogramowe, stanowiące jedne z najlżejszych, spotykane są również między innymi big-bagi o wadze 500 kilogramów i więcej. Dzięki tej różnorodności zakup lucerny można dopasować do liczby posiadanych zwierząt, których dieta zostanie wzbogacona o ten produkt.