Producenci

Do kiedy karmić piersią? Fakty i mity na temat karmienia

Do kiedy karmić piersią? Fakty i mity na temat karmienia

Jeśli jesteś młodą mamą, to na pewno zastanawiasz się, jak długo powinnaś karmić piersią swoje maleństwo. Jest to zupełnie naturalne. Nawet kobiety, które mogą i chcą przystawiać do piersi maluszka najdłużej jak to tylko możliwe, w pewnym momencie zaczynają się zastanawiać, czy to przypadkiem już nie moment na odstawienie dzieciątka. Informacje na temat tego, do kiedy karmić piersią, występują w różnych poradnikach i zaleceniach światowych instytucji. Są to jednak często rozbieżne informacje. Właśnie dlatego wszystkie potrzebne dane zebraliśmy w poniższym artykule – jeśli więc masz w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy do lektury.

Do kiedy karmić piersią? Fakty i mity

Mamy, które karmią piersią dzieci już nieco większe niż kilkumiesięczne, narażone są na nieprzyjemne komentarze ze strony otoczenia. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki minimum do 6 miesiąca życia.

Sporna pozostaje jednak kwestia, kiedy przestać karmić piersią. Na ten temat wymienione wyżej organizacje mają odmienne zdania. Według WHO karmienie powinno trwać nie krócej niż do 2 roku życia dziecka. Natomiast według ESPGHAN maleństwo powinno być karmione mlekiem matki tak długo, jak oboje mają taką potrzebę. Dlaczego więc dłuższe karmienie piersią budzi tak różne emocje? Wpływ na to mają stare zabobonne i niezgodne z prawdą mity: że to szkodzi maleństwu i Tobie, że dziecko będzie miało słabe ząbki czy też, że będzie miało kłopoty z mową. Są to teorie, które nie mają poparcia w rzeczywistości.

Dlaczego warto karmić piersią, gdy jest to możliwe?

Korzyści z karmienia piersią jest wiele, ale poniżej przedstawiamy najważniejsze:

– Twój pokarm jest pełnowartościowy, wraz z nim dostarczasz dziecku przeciwciał, które chronią je przed chorobami i plagą ostatnich lat, czyli alergiami;

– Jest to ogromna wygoda, w każdej chwili możesz zaspokoić głód swojego maleństwa, do tego chronisz je przed otyłością w przyszłości.

Co, jeśli okaże się, że nie możesz karmić piersią?

Co zrobić, jeśli mimo szczerych chęci nie możesz karmić swojego dziecka piersią? Stajesz wtedy przed wyborem mleka zastępczego oraz wszelkich akcesoriów potrzebnych do karmienia. Ważne jest, żeby butelka była lekka, ergonomiczna i całkowicie wolna od wszelkich toksyn. Smoczek natomiast powinien być miękki, silikonowy z otworem antykolkowym, o kształcie jak najbardziej przypominającym pierś mamy. Wszystkie te cechy mają butelki i smoczki dostępne w naszym sklepie. Idealnym rozwiązaniem dla Twojego dziecka mogą okazać się np. butelki antykolkowe Canpol Babies Easy Start czy też Lovi Butelca Medical. Na naszej stronie znajdziesz je w wielu wzorach, kolorach i pojemnościach.

Mleko matki to najlepszy pokarm

Nawet jeśli sama nie jesteś jeszcze mamą, z pewnością choć raz w swoim życiu miałaś okazję widzieć kobietę karmiącą swoje dziecko w publicznym miejscu. Niestety, choć jest to tak naturalna czynność, matki karmiące często spotykają się z nieprzyjaznymi spojrzeniami ludzi, a nawet ze słowną, niewybredną krytyką. Odpowiedź na pytanie o to, do kiedy karmić piersią, nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Jeśli możesz i chcesz, to korzystaj z tej bliskości ze swoim maleństwem, bo ona szybko przemija.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl