Producenci

Co może jeść 7-miesięczne dziecko? Jakie produkty są zakazane w tym wieku?

Co może jeść 7-miesięczne dziecko? Jakie produkty są zakazane w tym wieku?

Rozszerzanie diety maluszka powinno rozpocząć się w momencie, gdy zauważysz jego gotowość. Gdy nie ma szczególnych zaleceń medycznych, proces ten powinien zacząć się nie wcześniej niż po skończonym 6 miesiącu życia. Jeśli Twoja pociecha poznała już większość nowych smaków, to pora przejść na kolejny etap rozszerzania diety. Dziś podpowiemy Ci, jakie produkty może jeść 7-miesięczne dziecko!

Jakie produkty możesz podać 7-miesięcznemu dziecku?

Jadłospis maluszka, który skończył 7 miesięcy i jest zainteresowany jedzeniem, można już ładnie rozbudować. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami WHO możesz do diety wprowadzać wszystkie rodzaje pokarmów. Różnorodny jadłospis powinien opierać się na warzywach, mięsie, zbożach, owocach, nabiale i rybach.

Rodzaje dań, jakie znajdą się na stole malucha, zależą w dużej mierze od Twojej inwencji i odwagi. Nawet bezzębne pociechy są w stanie zmiażdżyć dziąsłami większość potraw. Zaufaj dziecku i jego umiejętnościom w kwestii żywienia. Nie jesteście skazani jedynie na musy i papki. Większość logopedów zaleca, aby naukę gryzienia, żucia i połykania rozpocząć jak najwcześniej. Optymalny czas to właśnie miesiąc od rozpoczęcia rozszerzania diety. Dziecku 7-miesięcznemu możesz z powodzeniem podawać obiady podobne do Twoich. Maluch poradzi sobie np. ze spaghetti, naleśnikami i innymi, dorosłymi potrawami. Musisz jedynie zmienić formę ich podania na przyjazną dziecku. Nie bój się stosowania ziół i przyprawiania potraw. W daniach dla 7-miesięcznego dziecka należy unikać soli, smażenia na głębokim tłuszczu i panierek. Rozszerzanie diety malucha może być doskonałym pretekstem do zmiany nawyków żywieniowych całej rodziny.

Czego należy unikać w diecie 7-miesięcznego dziecka?

Pomimo tego, że 7-miesięczne dziecko może jeść praktycznie wszystkie produkty spożywcze, jeśli są przygotowane w odpowiedni sposób, to istnieje lista pokarmów surowo zabronionych do ukończenia 1 roku życia. Znalazły się na niej takie produkty jak:

– cukier w każdej formie,

– sól w postaci dodatku do potraw,

– surowe mięso,

– surowe ryby,

– surowe jajka,

– grzyby leśne (tych nie powinno się podawać do ukończenia 12 r.ż.),

– miód,

– mleko krowie w formie napoju,

– mleko ryżowe,

– mleko kozie,

– herbata z kopru włoskiego.

Problemy, jakie mogą pojawić się podczas rozszerzania diety 7-miesięcznego dziecka

Podczas proponowania nowych smaków pamiętaj, że dziecka nie należy zmuszać do jedzenia. Proponowany przez Ciebie posiłek może mu nie smakować. Jeśli między posiłkami podajesz dużo przekąsek, to maluch może nie być głodny w porze obiadu lub kolacji. Miej na uwadze, że jego żołądek nie jest większy niż jego pięść. Nie zmieści się w nim dwudaniowy obiad. Jeśli podczas rozszerzania diety u 7-miesięcznego dziecka pojawią się zaparcia, podaj mu suszone jabłka lub śliwki. Możesz także wykonać masaż brzuszka. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak picie przez dziecko odpowiedniej ilości wody. Nie proponuj maluchowi soków, herbatek i innych słodkich napojów. Na tym etapie nie są one pożądane i powinieneś traktować je jak przekąski, a nie zamiennik wody. Jeśli Twój maluch nie jest zainteresowany jedzeniem, ma problemy z żuciem, odgryzaniem, odruchem wymiotnym lub często się krztusi, warto zasięgnąć porady neurologopedy. Specjalista oceni czy Twój maluch ma poważniejszy problem, czy jedynie potrzebuje trochę więcej czasu, aby opanować jedzenie innych pokarmów niż mleko.

Jeśli rozglądasz się za produktami, które przydadzą Ci się podczas rozszerzania diety 7-miesięcznego dziecka, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czekają na Ciebie między innymi sztućce, śliniaczki i miseczki, dzięki którym pociecha bez problemu będzie radzić sobie z nowymi pokarmami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl